Persoonlijk advies? Bel ons, plan een gratis videogesprek of kom langs op kantoor!

Reisverslag Vlissingen - Spitsbergen Plancius 2026
  • Tijdens de reis
  • 16 juni 2026
  • Manouk te Rietmolen

Plancius Dag 7 “Aan land bij Jan Mayen?”

Dinsdag 16 juni 2026

De dag begint met gezonde spanning want het lijkt het toch echt op dat we kunnen gaan landen bij Jan Mayen. Niet vanzelfsprekend hebben wij ons laten vertellen, want de laatste keer dat we daar konden landen met deze reis is alweer een aantal jaren geleden. En om een klein beetje extra perspectief te geven: er zijn minder mensen op Jan Mayen geweest dan op de top van de Mount Everest!

Jan Mayen is een afgelegen en vulkanisch eiland in de Noordelijke IJszee, gelegen tussen IJsland, Groenland en Noorwegen. Vernoemd naar Jan Jacobs May van Schellinkhout, die het in 1614 ontdekte.

Voor het ontbijt worden we al getrakteerd op een aantal Bultruggen die aan het foerageren zijn vlakbij het schip. Even op adem komen en dan hun karakteristieke staart laten zien waarna ze naar beneden duiken. Ook zien we rondom het schip een aantal Dwergvinvissen die zich, zoals gebruikelijk, weer kort laten zien voordat ze onder water verdwijnen.

Iedereen is goed gemutst (letterlijk en figuurlijk), want het weer is prachtig en de vooruitzichten zijn goed. Daarnaast hebben we toestemming gekregen om te landen, dus vanaf een uur of 11 worden de zodiacs langzaam gevuld en varen we in kleine groepjes naar het bijzondere eiland. De uitzichten vanaf de zodiac zijn al waanzinnig mooi. Met wat laaghangende mist heeft het zelfs iets mysterieus.

Na een duidelijke briefing van onze expeditieleider Jan gaan we op pad om het eiland te ontdekken. Onze camera’s hebben het druk met het fotograferen van de oneindige en overweldigend mooie landschappen. In kleine groepjes verspreiden we ons over het eiland.

Sommigen kiezen ervoor om alleen richting de toren van Brielle te wandelen en anderen gaan ook een stukje verder, in de hoop een nóg mooier zicht te krijgen op de Berenberg. Een gigantische vulkaan met bovenop een witte laag sneeuw. Bij de Brielle wordt tegen het einde van de dag nog een Beluga gezien, wat zorgt voor een aantal extra blije gezichten.

Na flink wat stappen gezet te hebben (lees: 15.327 😉), gaan we dankbaar en met een geweldige ervaring rijker weer terug naar de zodiacs om weer aan boord te gaan van de Plancius. Lekker rozig en met rode wangetjes komen we terug in de lounge van het schip, denkende dat de dag al bijzonder genoeg was. Maar dan…. DING DONG…. 



“It looks like we’re seeing a blow at 11 o’clock, it might be a Blue Whale….” Waarna het hele schip zich haast naar het dek in de hoop dit prachtige dier te kunnen aanschouwen. Het water is spiegelglad en je kunt een speld horen vallen. Een bijzonder moment waarin de tijd even stil lijkt te staan. En dan…. Woooooh! De Blauwe Vinvis laat zich prachtig zien en komt steeds dichter bij het schip. Het is magisch om te bedenken dat deze walvis van zo’n 32 meter lang ieder moment dichterbij het schip opduikt. In extase staan we langs de reling en maken we hier zowel foto’s, video’s als een blijvende herinnering van met onze eigen ogen.

Iedereen laat trots zijn of haar foto’s en video’s aan elkaar zien en dag kan echt niet meer stuk. Jullie zullen dan ook niet geloven dat we hierna bijna blijvend verrast worden met walvissen die zich met de Berenberg op de achtergrond opnieuw laten zien!

Een memorabele dag waarna iedereen straks lekker zal slapen. Op naar het pakijs….!

Tot morgen!!


5 Reacties

  • Gravatar for Petra Michels

    Petra Michels

    22 dagen geleden

    Wat gaaf, eindelijk hebben jullie weer een keer op Jan Mayen kunnen landen! Wij hadden pech dat het in 2024 en 2025 niet kon. Maar… wat was en blijft het een geweldige reis. Erg leuk om vanuit huis mee te “varen”. Sweet memories 🥰
    Nog heel veel plezier allemaal!

  • Gravatar for Nelly

    Nelly

    24 dagen geleden

    Hallo reizigers,
    Wat fantastisch dat de landing op Jan Mayen gelukt is. Ik geloof dat ik het net zo spannend vond als jullie😅 of het zou lukken.
    Wij behoren tot de superbofkonten die in 2017 en 2022 op Jan Mayen zijn geweest.
    Wat een prachtig ervaring, dat gun je elke reiziger.
    Wij genieten hier van het mooie weer en beleven door jullie reisverslag onze reizen met de Plancius weer opnieuw.
    @Eric: de 6de reis alweer, wat heerlijk.
    Heel veel groeten van Peter en Nelly

  • Gravatar for Roland Siezen

    Roland Siezen

    25 dagen geleden

    Ik was in 2022 op weg naar Spitsbergen met de Plancius toen we hier stopten. Wij hadden toen ook mooi weer en gingen allemaal aan wal. Een unieke ervaring !!
    De dag er na zagen we 5 blauwe vinvissen op verschillende plekken. Echt super want ik ging op deze reis voor de walvissen (mijn hobby), en minder voor vogels. Ook vond ik zelfs geocaches (mijn andere hobby)op Jan Mayen, want die kun je overal op de wereld vinden.

  • Gravatar for Henk Vermeer

    Henk Vermeer

    26 dagen geleden

    Wat een geweldige dag!!! En wat een heerlijke reis. Ik kan het weten, want ik was er 2 jaar geleden bij. Een prachtige ervaring in de natuur, opgebouwd vanuit Zeeland over zee en oceaan naar het noorden... Alleen, wij konden inderdaad niet landen op Jan Mayen en zagen geen blauwe vinvis... Dus jullie hebben geluk wat dit betreft. Verder is het allemaal heel herkenbaar wat er geschreven wordt. Veel plezier en een goede reis voor jullie allemaal, maar speciaal voor Connie !

  • Gravatar for

    Inezia Tours

    26 dagen geleden

    Jeetje jongens wat een belevenissen allemaal daar aan boord en aan land! Wij genieten in Assendelft op kantoor bij Inezia Tours met jullie mee! Groeten aan iedereen, Yoni en Desirée